top of page

Kas su manim blogai?

Atnaujinta: 2021-02-02


Dažnai girdžiu klausimą "Kas su manim blogai?" terapijos kabinete. Kažko blogo nėra, tačiau jausmas yra. Ir jausmas, kad su tavim yra kažkas blogai, yra svarbus. Galbūt jis kviečia save pažinti, suprasti save ir savo aplinką?

Patyrinėkime, kas gali būti "blogai"?


1. Atgyvenęs kūrybiškas prisitaikymas

Iš esmės, mes, žmonės, viską darom, kad išgyventumėme ir prisitaikytumėme prie aplinkos. Jeigu vaikystėje buvo nesaugu pasakyti savo nuomonę, tu prisitaikei prie tokios aplinkos- savo nuomonę pasilikdavai sau. Ir tai buvo sveikas, kūrybiškas prisitaikymas.

Bėda tampa tada, kai šis kadaise sveikas, kūrybiškas prisitaikymas išliko fiksuotas pasikeitus aplinkai. Atsidūrus palaikančioje aplinkoje, kuri kviečia išsakyti savo nuomonę, išmoktas būdas tau pradeda trukdyti, tave riboja.

- O ką daryti?,- klausi manęs.

Išgyventi skausmą, liūdesį, pyktį, kai tavęs neklausė. Ir tai buvo tada. O dabar gal yra šansas, kad tave nori išgirsti.


Viskas su tavim gerai. Tik tavo kadaise geriausias prisitaikymo būdas atgyveno ir laikas peržiūrėti, įsisąmoninti ir turėti pasirinkimo galimybę- patylėti arba pasakyti.


Klausantiems angliškai- Robert W. Resnick video apie kūrybinį prisitaikymą:


2. Nebaigti reikalai

Jeigu pastebi, kad paprastose situacijose reaguoji labai audringai, per daug emocingai, gali būti nebaigtų reikalų iš turėto patyrimo, dažniausiai iš vaikystės. Dabartinė situacija sužadina jausmus, kurie buvo skirti praeities situacijai, tačiau nebuvo pilnai išgyventi, patirti, išreikšti, todėl dabar reaguoji su dvigubu (jei ne trigubu) krūviu.

- Ir kokia išeitis? ,- klausi manęs.

Grįžti į nebaigtus reikalus prisimenant, papasakojant, patiriant jausmus, įsisąmoninant. Ir kitą kartą su sąmoningumu atsiranda pasirinkimo galimybė- reaguoti automatiškai arba sustoti, įsiklausyti į save.


Viskas su tavim gerai, tiesiog turi nebaigtų reikalų (visi mes jų turim).

3. Neįsisąmonintas poreikis

Pyksti ir nežinai dėl ko? Klausk savęs:

- Kokią žinutę man nori perduoti pyktis?

- Apie kokį nepatenkintą poreikį nori pasakyti šis jausmas- pyktis?

- Pykti, ką tu man nori pasakyti? Kas man yra svarbu?


Viskas su tavim gerai, tiesiog savęs neklausei apie savo tikruosius poreikius.


Ir pabaigai.


Jeigu mes netreniruojame savo kūno mankštomis, tai nesitikime, kad būsime atletiški. To paties turime tikėtis ir su psichologine sveikata- jeigu netreniruojame sąmoningo dėmėsingumo savo reakcijoms, elgesiui, pojūčiams ir jausmams, tai ir neturime tikėtis, kad būsime brandūs.

35 peržiūros0 komentarų

Naujausi įrašai

Rodyti viską

Comments


Tapti savimi logo 2.png
bottom of page