top of page

Paveikti ir būti paveiktam


Nėra tokio varianto, kad mes galėtumėme kaip nors neveikti aplinkos. Būdami tylūs ir ramūs mes veikiame aplinką. O jeigu norime tuo metu šaukti iš pykčio ir to nedarome, taip pat veikiame aplinką. Ir netgi mūsų noras veikia aplinką. Neišreikštas noras veikia aplinką negti jeigu mes išliekame tylūs ir ramūs. Būdami jautrios būtybės mes pastebime, kad išorė neatitinka vidaus.


Mes veikiame aplinką

Pykčio jausmo kontroliuoti mes negalime. Jis tiesiog iškyla duotoje situacijoje. Galime neįsisąmoninti, kad jaučiame pyktį. Kai įsisąmoniname, kad jaučiame, tai galime kontroliuoti jo išraišką. Galime pasirinkti, kaip išreikšti savo pyktį. Galime pasirinkti jo neišreikšti. Tačiau jausmo buvimo ar nebuvimo kontroliuoti negalime.


Tačiau kad ir ką pasirinktumėme ar nesirinktumėme, mes veikiame aplinką. Jeigu veikiame aplinką bet kokiu atveju ir neturime pasirinkimo neveikti aplinkos, iškyla klausimai:

- O kaip nori paveikti aplinką? Ir kaip iš tiesų veiki aplinką?


Taip pat nėra varianto, kad mes nebūtumėme veikiami aplinkos. Kai kitas žmogus pyksta, mes esame veikiami.


Mes esame veikiami aplinkos

Kai bijome būti paveikti aplinkos, pradedame kontroliuoti save. Pvz. kai bijome kito žmogaus pykčio, stengiamės jį paveikti tokiu būdu, kad kitas žmogus nepyktų. Vengiam paveikti aplinką taip, kad ji nepaveiktų mūsų tokiu būdu, kokio nenorime. Ir tampame nelaisvi.


Kai pripažįstame, kad aplinka mus veikia, iškyla klausimai:

- O kaip mane veikia aplinka? Kaip aš reaguoju matydamas pykstantį žmogų? Kaip aš reaguoju matydamas ramų ir tylų elgesį? Kokio poveikio bijau?


Psichoterapijos metu galime įsisąmoninti, ką jaučiame, kaip veikiame aplinką rinkdamiesi vieną ar kitą elgesio variantą, kaip reaguojame ir patiriame kitų elgesį. Dažnai bijome kitų pykčio, nes patys neleidžiame sau išreikšti pykčio. Ir išgyvenus baimę, kurią kadais patyrėme, kai pyko mums gyvybiškai svarbūs asmenys, mokomės išsakyti savo pyktį ir tampame laisvesni nebijodami kitų reiškiamo pykčio.


Kad ir ką pasirinktum: išreikšti pyktį ar neišreikšti jo, paveiksi aplinką abiem variantais ir būsi paveiktas aplinkos atgal. Kaip nori paveikti ir būti paveiktas tu?

51 peržiūra0 komentarų

Naujausi įrašai

Rodyti viską

Comments


Tapti savimi logo 2.png
bottom of page