top of page

(Ne)atgyvenę įsitikinimai

Sūnus dalinasi važiuojant į mokyklą:

- Jeigu mokytoja sako "aš elgsiuos su jumis taip, kaip ir jūs su manimi", - tai bus bloga mokytoja.

- Ar dabartinė mokytoja taip sakė?

- Ne.

- O kiek mokytojų taip sakė?

- Dvi.

- Ir abi buvo blogos?

- Taip.


Įsiterpia vyresnis sūnus:

- Tai, kad mokytoja taip pasakė, iš karto nereiškia, jog ji bus bloga.


O aš susimąstau apie taisykles, kurias mes kuriame begyvendami. Jos padeda mums orientuotis gyvenime- supaprastina aplinkos suvokimą, galime greitai priskirti žmones į kategorijas. Tik jos yra sukurtos iš mūsų patirties. Gerai, jeigu jos netampa fiksuotos ir gali būti keičiamos lengvai. Bet tokiu atveju, kuomet mokytoja buvo bloga, gali turėti emocinį krūvį, kuris padeda taisyklei tapti rigidiškai.

Ir gali taip nutikti, kad vaikui išgirdus šią magišką frazę "elgsiuos su jumis taip, kaip ir jūs su manimi", iš karto atsiras nusistatymas. Juk taip buvo praeityje, kodėl tai neturėtų pasikartoti? Reikia save apsaugoti.


Galbūt šiuo atveju ir teisinga taisyklė. Aš nežinau. Tik svarstau. Geras žmogus stengiasi elgtis geriau nei su juo. Ypač mokytojas, kuris turi rodyti pavyzdį. O ne nusileisti iki vaikų lygio. O gal yra situacijų, kur ši taisyklė būtų neteisi? Ir kaip tada? Tada šis nusistatymas kištų koją lanksčiam prisitaikymui.


- O jeigu gera mokytoja pasakys, kad ji elgsis su jumis taip pat, kaip jūs su ja? , - grįžtu iš apmąstymų prie pokalbio su sūnumi.

Tuomet ir jis susimąsto.


Viena iš psichoterapijos darbo sričių- įsitikinimų peržiūrėjimas. Ar susikurtos taisyklės, įsitikinimai, padarytos išvados atitinka šios dienos realybę? Nekyla abejonių, kad susikurtos taisyklės atitiko praeities realybę. Tai buvo geriausia, ką galima buvo padaryti tuo metu- su turimais resursais, gebėjimais ir būtent toje aplinkoje. Tik bėda ta, kad pasaulis galėjo pasikeisti, o mūsų įsitikinimas apie jį- ne. Tuomet ir reikia skirti laiko peržiūrėti "taisykles", kurios mums trukdo šiandien. Ir jas pakeisti į atitinkančias šios dienos realiją.


Jeigu patiriate sunkumus, galbūt atgyvenę įsitikinimai kiša Jums koją? Kviečiu į psichoterapiją juos peržiūrėti.


29 peržiūros0 komentarų

Naujausi įrašai

Rodyti viską

Comments


Tapti savimi logo 2.png
bottom of page