top of page
Writer's pictureSeverija Tarailienė

Dr. Robin Stern "Manipuliacijų efektas” knygos apžvalga

Dr. Robin Stern „Manipuliacijų efektas. Kaip atpažinti ir nepasiduoti gniuždančiam klaidinimui, kuriuo kiti siekia kontroliuoti tavo gyvenimą“ knygos apžvalga.



Manipuliacijų efektas. Kaip atpažinti ir nepasiduoti gniuždančiam klaidinimui, kuriuo kiti siekia kontroliuoti tavo gyvenimą
Dr. Robin Stern knyga “Manipuliacijų efektas"


Dr. Robin Stern knyga „Manipuliacijų efektas“ nagrinėja psichologinę manipuliaciją, žinomą kaip gaslighting, kai asmenys iškraipo realybę, kad kiti pradėtų abejoti savo suvokimu ar įsitikinimais. Stern, būdama psichologė, gilinasi į šios žalingos elgsenos dinamiką, kaip ji pasireiškia įvairiuose santykiuose - įskaitant romantiškus, šeiminius ir darbinį aplinką - ir emocinį poveikį aukoms.


Pagrindinės knygos temos:


  1. Manipuliacijų efekto supratimas: Stern apibrėžia manipuliacijų efektą ir pateikia įvairias situacijas, kuriose jis pasireiškia. Ji nagrinėja manipuliatorių savybes ir taktiką, kurias jie naudoja, pavyzdžiui, neigimą, klaidinimą ir prieštaravimus.


Knygoje pateikiami pavyzdžiai leidžia geriau suprasti manipuliatorių veikimo priežastis:


"O štai klaidintojas niekuomet nepripažins pajutęs pavydą, nesaugumo jausmą ar jį užplūdusią paranoją." (p. 52)

  1. Poveikis aukoms: Knygoje akcentuojamas psichologinis poveikis manipuliacijos aukoms, įskaitant sumišimo, nerimo ir sumažėjusios savivertės jausmus. Pateikiami manipuliacijos poveikio etapai, leidžiantys geriau pažinti šokį. Autorė išsako požiūrį, kad tango šokiui reikia dviejų. Todėl kviečia pažinti klaidinamųjų indėlį į manipuliacijas:


"Gniuždantis klaidinimas įmanomas tik tuomet, kai klaidinamoji stengiasi- sąmoningai arba ne - pamaloninti klaidintoją arba įtikinti jį savo požiūriu, nes jai žūtbūt reikalingas jo pritarimas, kad galėtų pasijusti visavertė." (p.87)


  1. Ženklų atpažinimas: Stern pateikia skaitytojams priemones, padedančias atpažinti manipuliacijos elgesį, skatindama savirefleksiją apie jų pačių patirtį ir santykius.


Kaip ir esu minėjusi savo straipsnyje apie miglos dūmimą (ang. gaslighting) manipuliacija yra sunkiai atpažįstama. Pradžioje galime ją traktuoti kaip nesusipratimą, kaip kito žmogaus susierzinimą ar nerimastingumą ir numoti ranka. Tačiau vėliau leidžiantis į santykius, kuomet toleruojame klaidinimus, imame kentėti patys.



  1. Išlikimo strategijos: Autorė siūlo praktinius patarimus, kaip apsaugoti save nuo manipuliacijos. Tai apima ribų nustatymą, paramos paiešką iš patikimų žmonių ir savo realybės atgavimą.


Man patikusi mintis iš knygos, kuri įgalina nubrėžti ribas kritikos išsakymo atveju:


"Niekada neklausykite kritikos, kuria siekiama jus įskaudinti, net jei joje ir yra dalis tiesos."


  1. Įgalinimas: Didelis dėmesys knygoje skiriamas tiems, kurie patyrė manipuliaciją. Stern pabrėžia, kad savo vertės pripažinimas ir savęs pasitikėjimo stiprinimas yra pagrindiniai žingsniai, norint įveikti manipuliaciją.


"Nutraukti gniuždančius santykius įmanoma tuomet, kai nustojate stengtis įrodinėti savo tiesą ar įtikinėti klaidintoją, jog neklystate. Jums tereikia pasitraukti iš šio žaidimo. " (p. 85)

Knyga „Manipuliacijų efektas“ tarnauja kaip įspėjimas ir vadovas kiekvienam, kuris gali susidurti su klaidinimu, suteikdamas skaitytojams žinių atpažinti ir pabėgti nuo manipuliacinių dinamikų. Tai vertingas šaltinis tiems, kurie nori geriau suprasti savo santykius ir atgauti savo realybę.


Mano vertinimas: 8 plunksnos iš 10. Koją pakišo amerikietiškas stilius, bet atmetus tai - knygos turinys vertingas ir reikalingas. Tad imkite ir skaitykite kol nėra geresnių lietuviškų variantų šia tema.



11 peržiūrų0 komentarų

Comments


Tapti savimi logo 2.png
bottom of page